Cuma, Nisan 03, 2020

M.E.B Onaylı hijyen eğitimleri başlamıştır !

hijyen-egitimi

5 Temmuz 2013 tarih ve 28698 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'nce;

-Gıda Üretim ve Parekende İşyerleri çalışanları,

-İnsaniTüketim Amaçlı Sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri çalışanları,

-Kaplıca,hamam,sauna,berber,kuaför,dövme ve pirsing yapılan yerler,masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerlerin çalışanları,

 -Otel,motel,pansiyon ve misafirhane gibi yerlerin çalışanları hijyen eğitimi almakla yükümlüdür.

Yönetmelik gereğince eğitim almayan kişiler söz konusu işletmelerde çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri ,çalışanlarının hijyen eğitimi almasında ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı Halk Eğitim Merkezi ile Risk Med arasında yapılan eğitim işbirliği alt protokolü kapsamında Risk Med tarafından verilecektir.

Hijyen EğitimiEğitim İçerikleri; hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin,bakterilerin,parazitlerin,mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini,bulaşma yollarını,hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini,hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenir.

Eğitimlerin içeriğinde,iş kollunun özelliğine göre hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenler ve konular da yer alır.

Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

Katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir.

 

Eğitim alması gereken iş kolları listesi için tıklayınız.

Eğitim Katılım Formu

İletişim